Ремонт свердловини на воду

Ремонт свердловини на воду – це повне або часткове відновлення експлуатаційних показників свердловини, а саме:

 • відновлення конструкції свердловини;
 • запобігання потрапляння у свердловину небажаних вод;
 • відновлення дебіту свердловини.

Ми наголошуємо – якщо свердловина обсаджена пластиковою обсадною колоною, вона не ремонтується. Це один з досить вагомих недоліків пластикових труб. При проведені ремонтних робіт в такій трубі її можна пошкодити , в наслідок цього свердловину прийдеться ліквідовувати.

«Пластик не ремонтується!»

До видів ремонтних робіт відносять:

 1. Відновлення забою свердловини.
 2. Відновлення дебіту свердловини.
 3. Ізоляція вищезалягаючих водоносних горизонтів.

Відновлення забою свердловини

Причини даної проблеми

В процесі експлуатації свердловини відбувається:

 • природнє засмічення стовбура свердловини;
 • штучне засмічення стовбура свердловини.

Природнє засмічення

Природнє пов’язане з піщаними та пелітовими частинками, які знаходяться у водовмісних породах і транспортуються з водою до свердловини. Дані частинки осідають на дно свердловини і там накопичуються.

Для цих частинок у свердловині передбачений відстійник. Це глуха частина труби яка встановлюється на глибину 5-10 м нижче підошви водоносного горизонту.

Процес накопичення різними частинками у відстійнику це природній процес. Важливо, щоб він не виходив за його межі. Якщо відстійник переповнюється то починаються проблеми. А саме:

 • замулення фільтру свердловини (відповідно зменшується дебіт);
 • замулення насосного обладнання (це складніша ситуація).

Це відбувається поступово.

Мотор насосу знаходиться нижче всмоктуючої частини насосу, відповідно він замулюються першим, а потім і ця частина. В наслідок цього насос перестає подавати воду, тоді ми  виявляємо цю проблему (при цьому половина насосу вже замулена). Спроба витягнути насос із стовбура свердловини часто призводить до його обриву.

Штучне

Штучне засмідчення

Штучне засмічення відбувається навмисним або ненавмисним потрапляння сміття з поверхні землі. Потрапляння у свердловину галечнику або щебеню може призвести до заклинення насосу і відповідно до його обриву.

Ремонт свердловини

Ремонт свердловини виконується за допомогою бурової установки з використанням ловильного інструменту, желонок і доліт. Дрібні частинки розбурюються. Металічні частини необхідно витягувати.

Відновлення дебіту свердловини

Причина зниження дебіту

Наслідком замулення фільтрів свердловини або прифільтрової зони – є зниження дебіту.

Замулення стовбура свердловини в більшості випадків – це результат неправильної її експлуатації.

Неправильна експлуатація свердловини пов’язана з водовідбором більшим за дебіт свердловини.

Ці дії призводять до виснаження водоносного горизонту, пізніше до замулення прифільтрової зони свердловини, відповідно і до зменшення дебіту свердловини.

Відновлення свердловини

Ремонт свердловини полягає у відновленні дебіту свердловини. Цей процес називається декольматизація фільтра та при фільтрової зони.

Декольматизація виконується за допомогою бурової установки та спеціального обладнання. Про декольматизацію описано в однойменній статті за посиланням.

Цей вид робіт є не дешевим . Тому в переважній більшості проводять тільки промивку свердловини, желонування та свапування (це більш дешевші роботи). Це не дає змоги відновити дебіт свердловини до початкового, але значно покращує його.

Ізоляція вищезалягаючих водоносних горизонтів

Причина відсутності ізолювання

Коли води з вищезалягаючих водоносних горизонтів води потрапляють у нижчезалягаючі – це призводить до погіршення якості води.

Щоб цього не відбувалось, проводять ізоляції вищезалягаючих водоносних горизонтів. Ці роботи проводять на стадії буріння, за допомогою установки кондуктора з повною затрубною цементацією. Якщо роботи по ізоляції водоносних горизонтів були:

 • проведені не вчасно;
 • не правильно;
 • при довгій експлуатації свердловини (цементація зруйнована).

Ці роботи можна зробити коли свердловина експлуатується. Але це однозначно буде складніше, відповідно і дорожче.

Погіршення якості води

Погіршення якості води відбувається за рахунок потрапляння у свердловину верховодки та ґрунтових вод. Наслідком цього є збільшення нітратів та нітритів, та заліза які є небезпечні для людського організму.

Верховодка по своїй природі має великий вміст цих сполук. Це пов’язано із застосуванням добрив, складуванням гною, скидом стічних вод на рельєф та з вигрібними ямами. Для визначення вмісту нітратів та нітритів необхідно проводити хімічний аналізу. Вода із вмістом заліза призводить до зміни кольору та утворення осаду.

Перетікання вод

Це явище дуже поширене, але мало хто звертає на нього увагу. При відсутності ізоляції вищезалягаючих водоносних горизонтів, ці води потраплять у свердловину. Після чого вони поглинаються цільовим водоносним горизонтом, що призводить до зменшення кількості води у вищезалягаючому водоносному горизонті і утворення депресійної лійки.

Це явище призводить до падіння рівня ґрунтових вод у неподалік розміщених колодязях (тобто у сусідів).

Відновлення свердловини

Ремонт свердловини з метою ізоляції вищезалягаючих водоносних горизонтів, досить складний процес. Це обумовлюється тим, що необхідно зацементувати вищезалягаючий водоносний горизонт, при цьому не пошкодити, тобто не зацементувати нижчезалягаючий

При бурінні виконати дані роботи набагато простіше.

Щоб у Вас не виникала потреба в ремонті свердловини, необхідно:

 • проводити постійний моніторинг за станом свердловини;
 • хімічним складом підземних вод;
 • рівнями підземних вод;
 • проводити профілактику свердловини;
 • експлуатувати свердловину відповідно до паспортних даних.

Noosfera Group Company має багаторічний досвід роботи, по ремонту водозабірних споруд.

Звернувшись до Noosfera Group Company, Ви отримуєте очікуваний  результат, над яким працюють наші спеціалісти.